Norwegian har inngått avtale om å kjøpe opp flyselskapet Widerøe.
NRK melder torsdag morgen at flyselskapet Norwegian har inngått en avtale om å kjøpe Widerøe for rett over en milliard kroner.
– Dette er en milepæl i norsk luftfartshistorie, sier Norwegian-sjef Geir Karlsen.
Flyselskapene vil fortsette å operere under sine opprinnelige navn og ansatte skal bli i eksisterende bedrifter under samme avtaler kommer det frem i børsmeldingen.
Den nøyaktige kjøpssummen er på 1125 millioner kroner.
En milepæl
I børsmeldingen omtaler Norwegian-sjef Geir Karlsen oppkjøpet av Widerøe som en milepæl for Norsk luftfartshistorie.
— Våre to flyselskaper har operert side om side for mange år og ingen kjenner flymarkedet i Norge bedre. Med denne transaksjonen vil vi skape en mer strømlinjeformet og mer omfattende tilbud, inkludert vårt ledende Norwegian Reward program for alle våre kunder i Norge og utlandet. Vi ser frem til å tilby sømløse reiser over hele rutenettverket, sier Karlsen i børsmeldingen.
Trengte en sterk partner
Konsernsjef for Widerøe, Stein Nilsen, forteller i pressemeldingen om oppkjøpet at de er glade for oppkjøpet.
— Et svært høyt, norsk avgiftsnivå i kombinasjon med en tøff, internasjonal konkurranse gjør det vanskelig for et lite, regionalt flyselskap å klare seg uten en sterk partner. Vi er derfor svært glade for at vi har funnet sammen med Norwegian, og at vi får en industriell eier som ønsker å utvikle selskapene videre. Vi er overbevist om at denne løsningen er til beste for Widerøe, for våre ansatte, og ikke minst for kundene våre, sier konsernsjefen for Widerøe.