Konkurransetilsynet har sagt nei til å la Norwegian kjøpe opp Widerøe. De to flyselskapene er sterkt uenige, og mener Konkurransetilsynet ikke har dokumentert at oppkjøpet vil hindre effektiv konkurranse.
I en pressemelding sier konsernsjef i Norwegian Geir Karlsen at et oppkjøp, i motsetning til hva Konkurransetilsynet legger til grunn, vil være positivt for konkurransen i det norske innenriksmarkedet.
Norwegian legger frem ytterligere dokumentasjon på at konkurransen styrkes ved at avtalen gjennomføres, står det i pressemeldingen.
Selskapet skriver at selv om de har lagt frem nærmere 3000 dokumenter i de fem månedene saksbehandlingen har pågått, så har dokumentasjonen ikke blitt tatt hensyn til i tilstrekkelig grad av Konkurransetilsynet.
— Etter Konkurransetilsynets negative varsel har vi fått mange støtteerklæringer fra aktører som ser at kjøpet vil styrke norsk luftfart. Vi har fått god støtte fra kunder, fra ansatte i Widerøe og lokale folkevalgte, ikke minst i Nord-Norge. At hovedkonkurrenten i Skandinavia er negativ, er som forventet. Det viktige er at Konkurransetilsynet gjør en uavhengig vurdering, sier Karlsen i pressemeldingen.